14.Καλλονή 5
.Πλατανιάς 5
16.Πανθρακικός 2

Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς Αστέρας και Ξάνθη

Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς Αστέρας και ΞάνθηΤο αήττητο που έχει εκτός έδρας διατήρησε η Ξάνθη, η οποία απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Τρίπολη από τον Αστέρα, για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι, που τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τορμλένα στο 55' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, προηγήθηκαν στο 37' με τον Σκουρτάι, αλλά στο 68΄ οι Ακρίτες ισοφάρισαν με τον Νιέτο.

Τρίτο ματς χωρίς νίκη και δεύτερο διαδοχικό στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» που η ομάδα του Στάικου Βεργέτη δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο». Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση για να παίξουν ανοιχτό ποδόσφαιρο.
Η Ξάνθη «πατούσε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν αυτή που απείλησε στο 17΄ μετά τη σέντρα του Ντιμιτρόφ και την κεφαλιά του Βασιλακάκη από κοντά να στέλνει τη μπάλα άουτ. Τρία λεπτά μετά και πάλι οι Ακρίτες βγήκαν στην επίθεση, ο Παπαστεριανός έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κι ανάγκασε τον Μπαντή να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.
Μετά το 20΄ ο Αστέρας ανέβασε... στροφές κι άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός για την εστία του Τσέναμο. Η πρώτη κλασική ευκαιρία των γηπεδούχων χάθηκε στο 25΄ με τη μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι από το απευθείας φάουλ του Μπερτόλιο, ενώ στο 31΄ ο διαιτητής Θάνος υπέδειξε πέναλτι υπέρ των Αρκάδων σε χέρι του Φλίσκα στην περιοχή (ακόμη κι από το ριπλέι η φάση δεν ήταν ξεκάθαρη).
Ο Παπαδόπουλος, όμως, απέτυχε να πετύχει το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ομάδας της Τρίπολης στο 32΄, καθώς το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια έγινε επιθετικό φάουλ.
Ό,τι δεν κατάφερε, όμως, ο έμπειρος επιθετικός, το πέτυχε στο 34΄ ο Σκουρτάι με ιδανικό πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από ασίστ του Μπερτόλιο. Η Ξάνθη απείλησε ξανά στο 39΄ με τον Βασιλακάκη, το σουτ του οποίου ανέκοψε την τελευταία στιγμή ο Αλόκο «ως από μηχανής θεός».

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα του Στάικου Βεργέτη. Ο Παπαδόπουλος στο 49΄ απέτυχε να νικήσει με κεφαλιά τον Τσέναμο που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ και στο 55΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Τορμένα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στο Μπέρτο (σωστή η απόφαση του Θάνου).
Η πίεση της Ξάνθης αυξανόταν όσο περνούσε η ώρα και στο 68΄ η ακριτική ομάδα έφτασε στην ισοφάριση με το πλασέ του Νιέτο από εξαιρετικά δύσκολη θέση, μετά από τη σέντρα του Μπέρτου.
Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι διαφύλαξαν περισσότερο τα νώτα τους για να μην χάσουν, ενώ στις καθυστερήσεις πλησίασαν στο γκολ με το σουτ του Παπαδόπουλου που κόντραρε σε σώματα αντιπάλων.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στ.Βεργέτης): Μπαντής, Παντελιάδης, Αλόκο, Λούι, Χαμντανί (71΄ Γιάννου), Τορμένα, Ιγκλέσιας, Μπερτόλιο, Νίκολας Φερνάντες (57΄ Σανκαρέ), Παπαδόπουλος, Σκουρτάι (67΄ Κουρμπέλης).
ΞΑΝΘΗ (Ρ.Λουτσέσκου):
Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Φλίσκας, Μπαξεβανίδης (56΄ Νιέτο), Παπαστεριανός, Βασιλακάκης, Ντιμιτρόφ, Ράνος (72΄ Καπετάνος), Φάρκας, Λουσέρο (46΄ Χερέα).

Στους άλλους αγώνες της ημέρας  ο ΠΑΟΚ βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει και τελικά να προηγηθεί μέσα στο Καυτανζόγλειο, αλλά ενώ έχασε πέναλτι στο 90' με τον Μπερμπάτοφ, τελικά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον Ηρακλή 3 - 3.
Ο «Γηραιός» προηγήθηκε δύο φορές με τους Μακρή (14΄) και Βέλλιο (43΄), αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε με τους Πέλκα (35΄) και Μπερμπάτοφ (65΄), για να πάρει και προβάδισμα με απευθείας φάουλ του Τζαβέλλα στο 77΄.
Στο 90΄ οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη, αλλά ο Μπερμπάτοφ έχασε πέναλτι (απέκρουσε ο Περνίς) και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαρτολίνι χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στους «κυανόλευκους», αλλά ο διαιτητής Κουκουλάκης θα έπρεπε να είχε καταλογίσει επιθετικό φάουλ πάνω στον Όλσεν.

Με γκολ του Λε Ταλέκ στην πρώτη φάση του 2ου ημιχρόνου, ο Ατρόμητος κατάφερε να φύγει νικητής από τη Βέροια, η οποία κυρίως στο δεύτερο 45λεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε ευκαιρίες

Στη Λιβαδειά, ο Παναιτωλικός προηγήθηκε 0-2, αλλά ο Λεβαδειακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2 - 2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ του Μαρκόφσκι στο 11΄ κιαι 20΄, ωστόσο, οι Βοιωτοί «απάντησαν» με τους Γιακουμάκη (40΄) και Μάντζιο (47΄ πέναλτι). Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Παναιτωλικός, λόγω αποβολής του Ντιέγκο Μπεχαράνο στο 69΄.

Η αυλαία της αγωνιστικής πέφτει τη Δευτέρα, όπου ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει στη Λεωφόρο τον ΠΑΣ Γιάννενα και θέλει με νίκη να μείνει στο κυνήγι της κορυφής και στο -3 από τον Ολυμπιακό.

Η Πρεμιέρα στη Γ΄ Κατηγορία - Η Λυκοποριά νικήτρια στο ντέρμπι της Δυτικής Κορινθίας 1 - 2 στα Ροζενά

ΑΕΤΟΣ ΚΡΥΟΝΕΡΙΟΥ - ΑΙΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 3 -2

Πρώτη εκτός έδρας νίκη του Ηρακλή Ξυλοκάστρου. Νίκησε 1 - 0 στο Κιάτο την Θύελλα Κάτω Διμηνιού

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi_P7TCohhrRzP9hmiLXsUg_4NqzDRlC5fJYTLp4Wy24ZLwv1fxHZxT0abXNPZKSZr-rPM9NiZBYa_X_uHbBfYVedKe2Q4Bg8AWbTxHbqXhPFqGpxubhlUgQWm04qie4wf0yyUS9wtkROgN/s1600/f5232f81ee.jpgΑπόλυτος κυρίαρχος  στη Β΄ Κατηγορία   Κορινθίας  παραμένει ο Πανσολυγειακός όπου στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής  ημέρας και στην επικράτησε με 2 - 1 επί  των Αγίων Θεοδώρων και βρίσκεται  στο +2 από Ισθμιακό και ΠΑΟ Κουταλά
Σε αγώνα ντέρμπι Άρης Αρχαίας Κορίνθου και  Προοδευτική Περιγιαλίου  αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 3 - 3 ενώ στο  Σολομό  ο ΠΑΟ Κουταλάς  επικράτησε με 4 - 1 επί της Προόδου Αγίου Βασιλείου,την στιγμή που στη Ξυλοκέριζα ο Σαρωνικός  έχασε με σκορ 3 - 5 από  τον Ισθμιακό.
Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του, στο πρωτάθλημα, σημείωσε με 0 - 1,  στο Κιάτο επί της  Θύελλα Κάτω Διμηνιού ο Ηρακλής  Ξυλοκάστρου,
Οι παίκτες του Νίκου Κολιμάδη αγωνίστηκαν με πάθος και πήραν ένα χρυσό τρίποντο μέσα σε μια δύσκολη έδρα.
Μόλις στο 5ο λεπτό το Ξυλόκαστρο άγγιξε το γκολ, καθώς είχε δοκάρι με τον Μιχάλη Καφαντάρη, ενώ στη συνέχεια το ματς ήταν ισορροπημένο.
Ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 60ο λεπτό έφτασε στο γκολ με σουτ του Κόλα από αριστερά.
Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Νίκου Κολιμάδη έπαιξαν με πάθος και κράτησαν τη νίκη.
Διαιτητής ο Αστερής με βοηθούς τους Τσάκωνα και Τσουχαντάρη.
ΘΥΕΛΛΑ ΔΙΜΗΝΙΟΥ: Μανιώτης, Ψυχογιός, Μουζάκης, Κοντογιάννης, Κοντός, Κουτσοπιάς, Μπίζιος, Λέντερης, Βράκα, Σταυρόπουλος, Δεσποτέλης
ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ: Φραντζής, Καλύβας, Πιέτρι, Κάσα, Κουρούμαλης, Ρούτσης, Καφαντάρης, Κόλα, Παπαδημητρίου, Σιώζος, Κλουτσινιώτης
Στο Ζευγολατιό τα Ταρσινά ΄97 συνετρίβισαν με 2 - 8 από  το Σπαθοβούνι , ενώ τέλος στα Εξαμίλια ο Άγιος Γεώργιος νίκησε με 1 - 0 τον ΠΑΣ Κλένια..

Τρία στα τρία η Κέκυρα, τα Τρίκαλα άντεξαν στην Πάτρα
Η Κέρκυρα συνεχίζει το εντυπωσιακό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, νίκησε εντός έδρας και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα την Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0, πετυχαίνοντας την 3η νίκη σε ισάριθμα ματς.
Ετσι, η ομάδα του Ιονίου, μαζί με τη Λάρισα (έχει τέσσερα στα τέσσερα) είναι και οι μοναδικές ομάδες που έχουν το απόλυτο μέχρι τώρα.
Ο Ντουαλά, με σουτ στο 19' και ο Κόντος με τον ίδιο τρόπο στο 28΄, διαμόρφωσαν από νωρίς το τελικό σκορ. Η Αναγέννηση είχε δοκάρι με τον Ακασού στο 55', στη μοναδική καλή της στιγμή.
Κέρκυρα (Διγκόζης): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Καραγιαννίδης, Γκομές, Ντιόγκο, Ντατίδης, Ντουαλά, Ζορμπάς (64' Γεωργακόπουλος), Όμο (80' Κρητικός), Κόντος (74' Μακρίδης), Σουάνης
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας (83' Αργυρίου), Μπλέντι, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Ακασού (62' Υφαντίδης), Καραχάλιος, Μαυρίας, Τσούκαλος, Μπιτέλης, Σκαθαρούδης (59' Σκαθαρούδης)
Στην Πάτρα, η Παναχαϊκή στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι, «κόλλησε» στο 0-0 με τα Τρίκαλα. Η ομάδα της Θεσσαλίας πήρε έναν πολύτιμο βαθμό, διατηρώντας το αήττητο, ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για το γκολ του Τζίλα στο 90+3', που ακυρώθηκε.
Παναχαϊκή (Σπανός): Αθανασόπουλος, Ασίγκμπα, Καργάς, Στεργίδης, Πέντρο (78' Τρίγκας), Σιατραβάνης, Καρβουνιάρης, Μουκίδης (60' Χατζής), Ντελέκος, Λαμπρόπουλος Ι., Τζίλας
ΑΟ Τρίκαλα (Παναγόπουλος): Σικαλιάς, Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ζώνας, Ρεπετσάς, Ριζογιάννης, Χαροντάκης (47' Νιάρος), Μουμίν, Κουσκουνάς (89' Βάσκεζ), Στεφάνοβιτς (83' Δουκάκης), Γκονζάλες
Τέλος, στο Αίγιο ο Παναιγιάλειος επικράτησε του ουραγού Πανελευσινιακού 2-0 (15' Πέριτς, 85' Κρισμάρεβιτς), για την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.
Παναιγιάλειος (Π. Τζαναβάρας): Πίτκας, Ομάρ, Γκοτσούλιας, Ιωάννου, Φωτιάς, Σπίνουλας, Λινάρδος, Κρισμάρεβιτς, Μπουρλάκης, Πέριτς (66' Σταμόγιαννος), Μίλιτς.
Πανελευσινιακός (Θ. Δημόπουλος): Μπαντίκος, Παληγεώργος, Λίτσος, Τσίγκρος, Μποτωνάκης, Δημόπουλος, Γκεμίσης, Τσολακίδης, Χαλιώτης (38' Πλαβούκος), Γιαννιτσάνης (52' Βιγιαφάνε), Μπλάνκο.
Στην αυλαία της αγωνιστικής , την Παρασκευή , ο Αγροτικός Αστέρας επικράτησε επί της Ζακύνθου μόνο με 1-0 με τέρμα του Τσεμπερίδη στο 52΄. Πρέπει να σημειώσουμε το δοκάρι με τον Γέσιτς στο 37' γιά τους γηπεδούχους , ενώ  στο 62'  ο Ζαϊρί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (για «θέατρο» καθώς ζήτησε πέναλτι), αφήνοντας την Ζάκυνθο με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο μισάωρο. Σε χθεσινό αγώνα ( Σάββατο) η Λάρισα αν και λαχτάρισε στην αρχή με ανατροπή στο τέλος πανηγύρισε μια ακόμα νίκη (την 4η σερί), καθώς επικράτησε επί του Εργοτέλη με 2 - 1 και συνεχίζει να δικαιολογεί τον τίτλο του φαβορί για την άνοδο
Ο Εργοτέλης προηγειθηκε 0 - 1 στο 35΄με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπουρσέλη.
Οι παίκτες της ΑΕΛ κυνήγησαν την ισοφάριση, και τελικά η «λύτρωση» ήρθε από τα στημένα. Στο 87' ο Ουρτάδο εκτέλεσε κόρνερ και ο Ναγιάρ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αφύλαχτος, για το 1-1. Και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μακρινή εκτέλεση φάουλ ο Αθανασίου έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του κι αυτή έφτασε στον Μαρουκάκη που με κοντινή προβολή έκανε το 2-1! Ο πορτιέρο του Εργοτέλη, όπως και όλη η ομάδα, ζήτησαν φάουλ καθώς υπήρχε παίκτης της Λάρισας μπροστά του και τον παρεμπόδιζε, αλλά η αλήθεια είναι πως ο Γιοβάνοβιτς... τυχαία έπεσε πάνω του.
Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο Δευτέρα με 4 αγώνες ντέρμπι. Η Καλλιθέα αντιμετωπίζει τον Πανσεραϊκό , ο Αχαρναϊκός τον Ολυμπιακό Βόλου, τα Χανιά τον Κισσαμιακό και η Λαμία τον Απόλλωνα Σμύρνης.