Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023

Κηφισιά- Παναθηναϊκός 0-1: Δεν άρεσε, αλλά πέρασε…

Ο Παναθηναϊκός δεν ικανοποίησε με την εικόνα του, ήταν «φλύαρος», δεν μπορούσε να σκοράρει, αλλά ένα που πέτυχε του αρκούσε για να κερδίσει με 1-0 εκτός έδρας την Κηφισιά στο γήπεδο της Καισαριανής και να παραμείνει πρωτοπόρος στη βαθμολογία με τέσσερις βαθμούς διαφορά.

Από την άλλη οι «νεοφώτιστοι» προσπάθησαν να αποσπάσουν την ισοπαλία, έπαιξαν αμυντικά, αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους και γνώρισαν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα για φέτος. Δυο καλές φάσεις και ένα σωστά ακυρωθέν γκολ για τον Παναθηναϊκό, μία τεράστια ευκαιρία για την Κηφισιά, σε πολύ καλή μέρα Αναγνωστόπουλος και Λοντίγκιν για το πρώτο μέρος.

Οργή από τον κόσμο του Ολυμπιακού για την τιμωρία και μήνυμα στήριξης…

Βροντερό παρών στην Τρίπολη από 5.000 φιλάθλους των Πειραιωτών, που γέμισαν το “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” στηρίζοντας την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ και εκφράζοντας την αντίδρασή τους, για την ποινή που επιβλήθηκε στον σύλλογο. Ο Ολυμπιακός πέρασε από την Τρίπολη, επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα για την 11η αγωνιστική της Super League, σε ένα παιχνίδι που είχε μεγάλη στήριξη από τον κόσμο του κι αυτό είχε τη δική του ξεχωριστή σημασία, για το χρονικό σημείο που συνέβη αυτό.

Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 0-2: Με ήρωα τον Φορτούνη «άλωσε» την Τριπολιτσά

foroynis

Σε ακόμη ένα ματς χρειάστηκε η παρουσία του Κώστα Φορτούνη για να «καθαρίσει την μπουγάδα» και να φτάσει ο Ολυμπιακός σε μία νίκη στην Αρκαδία. Δύσκολη νίκη για την ακρίβεια απέναντι στον αξιόμαχο και πολύ διαβασμένο Αστέρα Τρίπολης. Το τελικό 2-0 φέρει φυσικά τη σφραγίδα του αρχηγού των Πειραιωτών, ο οποίος μπήκε στο 63’ και έξι λεπτά αργότερα άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη με προσωπικό γκολ. Οι φιλοξενούμενοι τα… χρειάστηκαν στη φάση του 86’ με

ΠΑΣ Κόρινθος: Έξαλλος ο Αλέξης Κούγιας στο Άργος . Οι live αναρτήσεις για διαιτησία και ... Διακοφώτη.

Κούγιας: Δώρο-έκπληξη στον ΠΑΣ Κόρινθος – «Βόμβες» για το Μητρώο

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία έχει ο ΠΑΣ Κόρινθος που γνώρισε την ήττα (1-0) από τον Παναργειακό.

Δεν τα κατάφερε στο Άργος ο ΠΑΣ Κόρινθος και «βράζει» με την αντιμετώπιση που είχε από τον διαιτητή Πουλόπουλο.

Η ομάδα του Αλέξη Κούγια δεν χρειάστηκε καν να ολοκληρωθεί το ματς για να δείξει την έντονη δυσαρέσκεια της καθώς φρόντισε να το κάνει με…live αναρτήσεις στο facebook.

Στην πρώτη ανάρτηση που έγινε μόλις συμπληρώθηκαν 30 λεπτά αγώνα έγινε λόγος για «όργια εις βάρος της Κορίνθου» από τον ρέφερι Πουλόπουλο, ενώ στη δεύτερη που ακολούθησε για «ανύπαρκτο πέναλτι» αλλά και για την παρουσία του προέδρου της ΕΠΣ Δωδεκανήσου, Διακοφώτη, «παρέα με την διοίκηση του Άργους»

Δείτε τις αναρτήσεις:

ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 2-1: «Επαγγελματική» νίκη με... ζόρι / ΑΕΚ - Λαμία 3-0: Επιστροφή στις νίκες, χάρη στο ...ξεμπούκωμα τριών!

ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 2-1: «Επαγγελματική» νίκη με... ζόρι

Ύστερα από ένα πολύ καλό α' ημίχρονο, όπου χρειάστηκε να «γυρίσει» το ματς έχοντας δεχθεί γκολ από τον Παναιτωλικό, ο ΠΑΟΚ έκανε μόνο τα απολύτως απαραίτητα στην επανάληψη και μετά βίας έφτασε στην οριακή νίκη με σκορ 2-1.

Οι Θεσσαλονικείς αιφνιδιάστηκαν από το πανέμορφο σε δημιουργία (από συνεργασία των Λιάβα, Φρ. Ντουάρτε) γκολ του Τορεχόν στο 20', όμως αντέδρασαν πειστικά στη συνέχεια και έφεραν... τούμπα το ματς σε ένα δεκάλεπτο με τους Σαμάτα (26') και Ζίβκοβιτς (36').

Β' Κορινθίας (8η αγωνιστική): Ο Ολυμπιακός Λουτρακίου αήττητος πέτυχε το 8Χ8 . Σάρωσαν Πανευρωστινιακός και Θύελλα Κ. Διμηνιού.

Με την άκρως ενδιαφέρουσα 8η αγωνιστική συνεχίστικε την Κυριακή 12/11 το πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας Κορινθίας.

Μία αγωνιστική όπου ο πρωτοπόρος  με το απόλυτο των βαθμών (8Χ8) Ολυμπιακό Λουτρακίου επικράτησε με 3 - 0 εκτός έδρας (Αρχ. Κόρινθο) επί της Κορίνθου 2006 , ενώ την ίδια στιγμή , στη Λυκοποριά, ο Πανευρωστινιακός σάρωσε με 7 - 0  τον ΑΟ Ασπρόκαμπου.

Στο Γαλατάκι ο Σαρωνικός επικράτησε με 3 - 1 του Πανκαμαριακού , ενώ στη Νεμέα ο Παννεμεατικός ανεδείχθηκε ισόπαλος 2 – 2 με τον ΠΑΣ Κλένια.

Στο Λέχαιο ο τοπικός Ηρακλής νίκησε με 4 – 3 του ΑΟ Λυκοποριάς, ενώ στην Τραγάνα του Κιάτου η Θύελλα Κάτω Διμηνιού σάρωσε με 6 – 1 την Δάφνη Εξαμιλίων.

Στα Εξαμίλια ο Αστέρας Κορίνθου, αναδείχθηκε ισόπαλος 2 - 2 με  τον Αετό Κρυονερίου, ενώ η Πρόοδος Αγίου Βασιλείου έχασε εντός έδρας με 0 – 3 απότον Εθνικό Ξυλοκέριζας.

Η 8η Αγωνιστική

'Εχασε ο ΠΑΣ στο 'Αργος και πέρασε στην κορυφή ο Αστέρας Βάρης.

Γ’ Εθνική: Απέδρασαν με διπλά Πανιώνιος και Εθνικός Πειραιά

3ος όμιλος

ΠΑΟ Βάρδας – Πανελευσινιακός 3-2 (77' Πλαστουργός, 86' Μικελάτος, 90+2' / 28' Μπρούνο, 47' Νταγκουνάκης)

Παναργειακός – ΠΑΣ Κόρινθος 1-0 (52' Πρίκας πεν)

ΑΟ Πυλίου – Αστέρας Βάρης 1-2 (43' Σκουλής / 9' Ντούλιας, 17' Γκιούρα)

Βύζας Μεγάρων – ΑΕ Μεσολογγίου 1-0 (90+6' 1-0 Ντερμίσι)

ΑΕ Ερμιονίδας – ΓΣ Μαρκό 2-3 (61' Τριμπόνιας, 74' Διγκόζης / 5-6'-14' Σάμιος)

Θύελλα Ραφήνας – ΑΕ Μυκόνου 0-2 (5', 10' )

Ελλάς Σύρου – Εράνη Φιλιατρών 4-0 (24' Παυλόπουλος, 32' Μελισσόπουλος, 85' Κόντσι, 87' Λαντίκας)

Ρόδος – ΑΕΡ Αφάντου 3-1 (57′ Μπαρμπαρούσης, 59′ Τρόκα, 90+4′ Δούμτσης / 87′ Κιοσέογλου πεν)

Παναιγιάλειος – Ιάλυσος 1-0 (45' Μακρής)