Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2021

Παναιτωλικός - ΠΑΟΚ 1-2: Πασχαλάκης και αστοχία έσωσαν την ομάδα του Λουτσέσκου

Ο Παναιτωλικός ήταν εξαιρετικός στο Αγρίνιο, έχασε πολλές ευκαιρίες ακόμη και για να πάρει τη νίκη αλλά ο ΠΑΟΚ φεύγει από την Αιτωλοακαρνανία με τους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 2-1(59’ Ντίας - 32’ Μιτρίτσα, 80' Σίντκλεϊ).  Ο ΠΑΟΚ για ακόμη μια αγωνιστική δεν ήταν καλός αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη. Ο Παναιτωλικός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, όχι μόνο έβγαλε αντίδραση αλλά σύμφωνα με την εικόνα της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου άξιζε

και τη νίκη. Είχε πολλές ευκαιρίες, ισοφάρισε και θα μπορούσε να κάνει και το 2-1 αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 1-2 και έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης αφού στο τέλος, ο Πασχαλάκης έσωσε και πάλι την ομάδα του.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου στο Αγρίνιο, οι Αναστασίου και Λουτσέσκου,  είχαν έναν έντονο διάλογο, όταν ο προπονητής του Παναιτωλικού αποχώρησε από το γήπεδο διαμαρτυρόμενος για τα σφυρίγματα του διαιτητή Κουμπαράκη υπέρ του ΠΑΟΚ. Στον Παναιτωλικό είναι αρκετά εκνευρισμένοι με την ανοχή του διαιτητή στα σκληρά μαρκαρίσματα και στο γεγονός πως σε μερικές φάσεις δεν έβγαλε κίτρινες κάρτες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (4-3-3): Ροντρίγκεζ – Λούι, Βργκοτς, Κορνέλιους (85' Μάλης), Χουχούμης – Φλόρες (69’ Βαρόνε), Τσιγγάρας (85' Καρέλης), Ντίας – Ντουάρτε (81' Μπαρμπόσα), Μόρσεϊ (46’ Μεντόσα), Βέργος

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης – Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ – Σβαμπ (71’ Εσίτι), Κούρτιτς – Μουργκ (63’ Ζίβκοβιτς Α.), Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μιτρίτσα (63’ Μπίσεσβαρ) – Άκπομ (71’ Σφιντέρσκι)