Σάββατο 16 Μαρτίου 2024

Νίκη τίτλου του Παναργειακού στην Κόρινθο επί του ΠΑΣ που "φωνάζει" γιά δύο πέναλτι..

Με σουτ του Τσούτση στο 45΄  ο Παναργειακός επικράτησε στο πλαισιο της 27ης αγωνιστικής, με 1 - 0 στο ντέρμπι κορυφής στην Κόρινθο επί του τοπικού ΠΑΣ και του ξέφυγε στο +3 μόνος επικεφαλής στον 3ο όμιλο της Γ΄Εθνικής. Η ομάδα της Κορίνθου παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών της και πίκρανε τους 4.000 οπαδούς της που κατέκλυσαν το ΔΑΚ.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν κυρίως τακτικής με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να αλληλοεξοντωθούν και να καλύψουν παράλληλα και τα νώτα τους προκειμένου να μην δεχθούν κάποιο γκολ που θα τους έβαζε πίσω στο σκορ.

Η Κόρινθος ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο ματς, όταν στο 23ο λεπτό ο Καραργύρης απέκρουσε σε κόρνερ κεφαλιά παίκτη της Κορίνθου κρατώντας το μηδέν. Από την πλευρά του ο Παναργειακός πάγωσε το γήπεδο της Κορίνθου με τον Τσούτση στο 45ο λεπτό του αγώνα με σουτ έξω από την περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά την εστία της Κορίνθου στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους αλλά το σουτ που έκανε αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης η Κόρινθος ζήτησε πέναλτι με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι και τους οπαδούς των γηπεδούχων να διαμαρτύρονται.

3ος όμιλος

ΠΑΣ Κόρινθος-Παναργειακός 0-1 ( 45΄  Τσούτσης)
ΑΕΡ Αφάντου-Ρόδος 2-1 ( 82΄ Λαθούρης , 90+5΄ Σπαχίου / 10΄ Νικολόπουλος)
Εράνη Φιλιατρών-Ελλάς Σύρου 0-2 ( 28΄Μούντριχας , 58΄ Παυλόπουλος)
Αστέρας Βάρης-ΑΟ Πυλίου Κω 3-0
ΑΕ Μεσολογγίου-Βύζας Μεγάρων 1-2 ( 90+2 / 25΄Καραγιάννης Ι., 60΄ Καραγιάννης Μ.)
Ιάλυσος-Παναγιάλειος 3 – 2 ( 16΄ Καμπά, 45΄ Χατζησάββας πεν., 57΄ Εμπουμπά , 85΄Αθανασίου πεν. / 26΄ Πίσπας, 63΄Βασίλτζης)
Μαρκό-Ερμιονίδα  3-1 ( 6΄-10΄ Γιαννίτσανης , 74΄ Ευθυμίου / (63΄)

ΑΕ Μυκόνου-Θύελλα Ραφήνας (Κυριακή 17/3 – 11:00)

Πανελευσινιακός-ΠΑΟ Βάρδας (*Τρίτη 19/3 – 15:00)