Σάββατο 6 Μαΐου 2023

Super League 2: Ολυμπιακός Β’ – Ιεράπετρα 3-2: Έκτη σερί νίκη για τους «ερυθρόλευκους». / Πανσερραϊκός - Απόλλων Πόντου 3-0: Ξέσπασε στο δεύτερο και το «καθάρισε»

Super League 2: Ολυμπιακός Β’ – Ιεράπετρα 3-2: Έκτη σερί νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Την εκπληκτική κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο Ολυμπιακός Β’ επιβεβαίωσε στην αναμέτρηση με τον ΟΦ Ιεράπετρας στον Ρέντη (3-2). Κόντρα σε έναν ποιοτικό αντίπαλο που βρίσκεται στην πρώτη εξάδα της Super League 2, οι ερυθρόλευκοι του Αριέλ Ιμπαγάσα πανηγύρισαν το έκτο συνεχόμενο τρίποντο.

Ματς υψηλής ποιότητα στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής, ανάμεσα σε δύο ομάδες που αρέσκονται σε επιθετικό ποδόσφαιρο, με ανατροπές στο σκορ, γκολ και θέαμα, απόρροια και της έλλειψης βαθμολογικού άγχους των δύο αντιπάλων.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τον Πανσερραϊκό. Ο οδηγός της κούρσας του 1ου ομίλου, επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Πόντου στις Σέρρες για την 24η αγωνιστική, αφήνοντας πίσω τη «λευκή» ισοπαλία με την ΑΕΛ.

Στο +11 από τη Λάρισα τα «λιοντάρια» του Παύλου Δερμιτζάκη που έκανε μεστή εμφάνιση -κυρίως στο δεύτερο 45λεπτο- και ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο. Νέα βαριά ήττα για τους «ροσονέρι» που βρίσκονται στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη και με ματς περισσότερο.

Όσον αφορά το ματς, ο Πανσερραϊκός είχε... ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο με τους Στίνα, Σαϊντ και Κανίς ωστόσο μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισε»!

Συγκεκριμένα, στο 47' άνοιξε το σκορ ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κανίς ύστερα από ασίστ του Σαϊντ να βρει δίχτυα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μπραϊροβιτς στο 73ο λεπτό.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 4 Μαΐου
Ηρακλής - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 (85′ Άλεξιτς – 16′ Λαγός)
Σάββατο 5 Μαΐου
Πανσερραϊκός - Απόλλων Πόντου 3-0 (7′ Στίνα, 52′ Κανίς, 73′ Μπαΐροβιτς)

Σάββατο 6 Μαΐου

Ολυμπιακός Β’ – Ο.Φ. Ιεράπετρας 3-2 (66′, 83' Κωστή, 72′ Μπα – 53′ Βουό, 70′ Κατάλντι).