Κυριακή 7 Μαΐου 2023

Ο ΑΟ Αγίων Θεοδώρων Κυπελλούχος Κορινθίας 2022 - 23 νίκησαν στον τελικό την Κόρινθο με 1 - 0

Ο 51ος τελικός  του Κυπέλλου Κορινθίας , πριν από λίγη ώρα στο ΔΑΚ Κορίνθου βάφτηκε "μπλέ". Νέος Κυπελλούχος Κορινθίας για την περίοδο 2022 - 23 ανεδείχθη η ομάδα των Αγίων Θεοδώρων καθώς επικράτησε με 1 - 0 επί του πρωταθλητή της Α΄ Κορινθίας ΠΑΣ Κόρινθος, Το μοναδικό  τέρμα που έκρινε την έκβαση του αγώνα υπέρ των "Αγίων" σημείωσε ο Τσαουσάι στο 54′.

Πρέπει εδώ να σημειώσουμε ότι η ομάδα των Αγίων Θεοδώρων, σήμερα ,  κατέκτησε το κορινθιακό τρόπαιο για πρώτη φορά στην 74χρονη ιστορία της και είναι η 17η κάτοχος του Κυπέλλου από τότε που θεσπίστηκε η διοργάνωση στην Κορινθία το 1971.

Εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι οι δύο αντίπαλοι είχαν αναμετρηθεί και πάλι σε τελικό Κυπέλλου και την περίοδο 2001 - 2002 όπου ο ΠΑΣ είχε επικρατήσει με 5 - 0 επί των Αγίων Θεοδώρων, οι οποίοι είχαν φθάσει στον τελικό και την περίοδο 2014 - 2015 όπου είχαν ηττηθεί από τον ΑΟ Ζευγολατιόυ με 2 - 0 .

Οι δύο  μονομάχοι του τελικού του Κυπέλλου Κορινθίας έφθασαν ως εδώ ξεκινώντας από την Β΄φάση.

Οι Άγιοι Θεοδώροι στη Β΄ φάση απέκλεισαν στο Σπαθοβούνι την τοπική ομάδα στην παράταση με 5 - 4 , μετά από κανονικό αγώνα 3 - 3, στη Γ΄φάση νίκησαν εντός έδρας στην παράταση 4 - 2 , μετά από κανονικό αγώνα 1 - 1 τον ΑΟ Ζευγολατιού και στην Δ Φάση νίκησε εντός έδρας με 2 - 0 τον Ολυμπιακό Άσσου. Στην ημιτελική ( Ε΄) φάση  της διοργάνωσης, όπου στο Δερβένι οι Άγιοι Θεόδώροι είχαν χάσει με 1 - 0 από τον Αστέρα Δερβενίου , στους Αγίους Θεοδώρους η τοπική ομώνυμη  ομάδα "ίδρωσε" στην κυριολεξία να πάρει την πρόκριση στην παράταση σε βάρος του Αστέρα Δερβενίου , οποίος αποδείχθηκε "σκληρό καρύδι"...

Ο κανονικός αγώνας έληξε με σκορ 2 - 1 υπέρ των γηπεδούχων που πήραν την πρόκριση στο τέλος της παράτασης με σκορ 3 - 1 . Συνολικό σκορ Άγιοι Θεόδωροι - Αστέρας Δερβενίου 3 - 2

Ο ΠΑΣ Κόρινθος από την β΄ φάση προκρίθηκε χωρίς αγώνα αγώνα στη Γ΄φάση όπου απέκλεισε εκτός έδρας με 4 - 1 την Θύελλα Πετρίου και στη Δ΄φάση απέκλεισε στο ΔΑΚ Κορίνθου με 2 - 0 τον ΑΟ Λουτράκι.Στον πρώτο ημιτελικό ενώ στο Λέχαιο ο ΠΑΣ Κορινθος είχε νίκησει με  3  - 0 τον Ηρακλή Λεχαίου, στο ΔΑΚ Κορίνθου τον συνέτριψε με 6 - 0  και με συνολικό σκορ 9 - 0 προκρίθηκε στο τελικό του Κυπέλλου Κορινθίας