Σάββατο 22 Απριλίου 2023

Super League 2: Aιγάλεω - Παναχαϊκή 0-2: Επιστροφή στα τρίποντα στο «Σίτι» για τους «Αχαιούς»! / ΠΑΟ Ρουφ – Ολυμπιακός Β' 1-2: Tρίτωσε το ...καλό για τους «ερυθρόλευκους»!

Aιγάλεω - Παναχαϊκή 0-2: Επιστροφή στα τρίποντα στο «Σίτι» για τους «Αχαιούς»!

Τέλος στο αρνητικό σερί πέντε αγώνων, όπου είχε συγκομιδή μόλις τριών πόντων από ισάριθμες ισοπαλίες, έβαλε η Παναχαϊκή.

Οι «Αχαιοί» (των μυρίων οικονομικών προβλημάτων) επικράτησαν με 2-0 του Αιγάλεω εκτός έδρας για την 21η αγωνιστική της Super League υποχρεώνοντας το «Σίτι» στη δεύτερη διαδοχική του ήττα. Στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν μοιρασμένη με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν αφού ήταν ισόπαλες στα ...δοκάρια.

Στο 22′ ο Μπουρλάκης σούταρε εκτός περιοχής με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο, ενώ τρία λεπτά μετά ο Ραμίρεζ εκτέλεσε φάουλ και ο Σίλβα στην προσπάθεια του να απομακρύνει με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κολοβούρη!

Ωστόσο στο ξεκίνημα της επανάληψης (48') ο Λινάρδος με σουτ αιφνιδίασε τους όχι μόνο την άμυνα των γηπεδούχων άλλα και τον Σικαλιά ανοίγοντας το σκορ για να έρθει στο 67' ο Μπουρλάκης με διαγώνιο, ξερό, σουτ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Στα αξιοσημείωτα ότι ο δεύτερος σκόρερ των νικητών δεν πανηγύρισε το γκολ του καθότι πρώην ομάδα του ήταν οι «κυανόλευκοι»...

Αιγάλεω (Γράφας): Σικαλιάς, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι (63′ Μπαστιάνος), Τσίτσαρης (73′ Πολυχρόνης), Κωστανάσιος (73′ Παλτόγλου), Ραμίρεζ, Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος (52′ Ματέα), Κολλάς.

Παναχαϊκή (Βογιατζής): Κολοβούρης, Τοπάλ, Ρουγκάλας, Κωνσταντακόπουλος, Λιοφάγος, Σίλβα, Παπαχρονόπουλος, Στεργίδης (72′ λ.τ Χαντί), Λινάρδος (77′ Καρλίτος), Μπουρλάκης (87′ Στασινόπουλος), Μυτίδης (87′ Ζυγκερίδης).

ΠΑΟ Ρουφ – Ολυμπιακός Β' 1-2: Tρίτωσε το ...καλό για τους «ερυθρόλευκους»!

Mετά την Eπισκοπή και το Αιγάλεω ο Ολυμπιακός Β' συνέχισε την νικηφόρα πορεία του στο Β' όμιλο της Super League 2 επικρατώντας με 2-1 του (προτελευταίου της βαθμολογίας) ΠΑΟ Ρουφ στο εναρκτήριο ματς της 21ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα, που εμφανίζεται βελτιωμένη μετά την επάνοδο του αντί του Γιαννάκη Οκκά, προηγήθηκε με σουτ του Λιάτσου στο 36' και διπλασίασε τα τέρματα της με ένα ακόμη σουτ του Πίνακα αυτή τη φορά (56').

Παρότι οι παίκτες του Γιάννη Γκούμα μείωσαν τέσσερα λεπτά αργότερα, με κεφαλιά του Βενάρδου, δεν είχαν βαθμολογικό όφελος από την αναμέτρηση απέχοντας από τις επιτυχίες για 10ο ματς (από τις 4 Γενάρη).

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη (παρότι δεν υποβιβάζονται λόγω της συμφωνίας της διοργανώτριες με τους «μεγάλους» του ελληνικού ποδόσφαιρου για την συμμετοχή των Β' ομάδων τους).

ΠΑΟ Ρουφ (Γκούμας): Τσόγκας, Καμύ, Μκρτσιάν, Παπουτσογιαννόπουλος (57′ Σμπώκος), Δαλαμήτρας (57′ Κυριαζής), Ζούνης, Καλλέργης, Φράγκος (81′ Τασιούλης), Βενάρδος, Ζαχαρός (81′ Μαρινάκης), Γαϊτάνης.

Ολυμπιακός Β' (Α. Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Μπα (57′ Βλαχομήτρος), Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος, Κεραμίδας (57′ Αποστολόπουλος), Νίκολιτς, Ι. Ιμπαγάσα (71′ Σουρλής), Σαπουντζής, Χρυσόπουλος, Καράκουτης (46′ Μαρίνος), Πινακάς (71′ Μαυρουδής).