Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024

EuroLeague Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 71-65: Με τον εκπληκτικό Μόουζες Ράιτ έκανε μπάσιμο για πλεονέκτημα

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες επικράτησαν του Παναθηναϊκού (71-65) στο ΣΕΦ, σημείωσαν την 6η σερί νίκη τους στην Ευρωλίγκα και ταυτόχρονα ανέβηκαν στην 4η θέση της EuroLeague. Πλέον, πήραν προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας και κρατούν την τύχη στα χέρια τους. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον τρομερό Μόουζες Ράιτ, ο οποίος έκανε θραύση στην αναμέτρηση με 19 πόντους και 9/9 δίποντα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενω ο Παναθηναϊκός μπήκε στην αναμέτρηση με τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Μπαλτσερόφσκι. Οι γηπεδούχοι ήταν νευρικοί και άστοχοι στο ξεκίνημα (1/7 τρίποντα), με τους «πράσινους» να παίζουν καλή άμυνα, να ελέγχουν τα ριμπάουντ και με δράστη τον Ναν να ξεφεύγουν με +7 (7-14) στο 8'. Ο Μπαρτζώκας έκανε γρήγορο ροτέισον ψάχνοντας αντίδραση (Γκος, Κάνααν, ΜακΚίσικ, Πετρούσεφ, Φαλ), αλλά το «τριφύλλι» ξέφυγε με +10 (7-17). Το δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (6-15).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός έψαχνε αντίδραση. Στο παρκέ οι Ουόκαπ, Γκος, ΜακΚίσικ, Πετρούσεφ και Ράιτ, με τον τελευταίο να παίζει καταπληκτικά. Έκλεβε μπάλες, έπαιρνε ριμπάουντ, έτρεχε στον αιφνιδιασμό, τέλειωνε υποδειγματικά τις φάσεις κοντά στο καλάθι, με τους Πειραιώτες να μειώνουν στον πόντο (18-19) στο 14'. Ο Παναθηναϊκός με τον Λεσόρ πήρε ξανά απόσταση ασφαλείας (20-26), αλλά ο εκπληκτικός Ράιτ δεν είχε αντίπαλο. Με 11 πόντους σε 5 λεπτά, μείωσε ξανά στο καλάθι (24-26), βάζοντας... φωτιά στο ΣΕΦ. Τα τρίποντα των Παπανικολάου-Μπραζντέικις και το κάρφωμα του Φαλ έφεραν το σκορ στα ίσα (33-33), με τους γηπεδούχους να απαντούν με επί μέρους σκορ 26-16.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Ολυμπιακό, ο οποίος έπαιξε εξαιρετική άμυνα, με τον Παπανικολάου να πηγαίνει πάνω στον Σλούκα και να τον περιορίζει. Οι Πειραιώτες με ένα γρήγορο 6-0 σερί προηγήθηκε με 39-33 στο 24'. Ο Πίτερς πήρε μπρος, ενώ ακολούθως ο Παπανικολάου από τη γωνία έφερε τη διαφορά στο +10 (45-35) στο 26', μέσα σε αποθέωση. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, έβγαζαν ελεύθερα σουτ και έλεγχαν τον ρυθμό. Η διαφορά και στο +11 (47-36 στο 27') με τον Γκος, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να ροκανίσουν τη διαφορά (48-42) στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ναν με τρίποντο μείωσε (48-45), με τον Ολυμπιακό στο παρκέ με τους Γκος, ΜακΚίσικ, Πίτερς, Πετρούσεφ και Ράιτ στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός είχε Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεσόρ, με τις μάχες να πετάνε... σπίθες στον αγωνιστικό χώρο. Οι Πειραιώτες άρχισαν να πιέζουν στην άμυνα, με τον Γκος να δίνει έξοχη πάσα στον ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό (54-49). Ο Ράιτ έδειχνε ασταμάτητος μέσα στο παρκέ, ο Ναν ήταν σταθερά απειλή για τον Παναθηναϊκό, με τον Πετρούσεφ να αναθαρρεί και να σημειώνει το 61-56 στο 37'. Στα 55'' πριν το τέλος ο Γκος πήγε στις βολές, ευστοχώντας και στις δύο (66-59), βάζοντας δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Ο ασύλληπτος Ράιτ έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ και τέλειωνε τις φάσεις, βάζοντας περίτρανα τη σφραγίδα του στο ματς. Στο τέλος οι γηπεδούχοι πήραν την πολύτιμη νίκη με 71-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Ράιτ 19 (9/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Κάναν 3 (1/8 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 5 (2/2 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουν τ), Πετρούσεβ 4 (1/5 δίποντα), ΜακΚίσικ 6 (3/6 δίποντα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 17 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 7 λάθη), Λεσόρ 11 (4/9 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 7 (2/6 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/36 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 13/20 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 12/32 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 14/18 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 9 επιθετικά), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη, 18 φάουλ