Κυριακή 31 Μαρτίου 2024

Άνετο πέρασμα του ΠΑΣ Κόρινθος ( 4 - 2) από την Μύκονο

Πέρασε από την Ερμιονίδα η Ελλάς Σύρου και μπήκε στην τριάδα

Νικηφόρο  πέρασμα από την Μύκονο έκανε σήμερα Κυριακή 31/3, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής, ο ΠΑΣ Κόρινθος  όπου επικράτησε με 4 - 2 επί της  ΑΕ Μυκόνου. Η «Μπάρτσα» προηγήθηκε με δύο τέρματα του Ροχάνο στο 33΄ και του Παπουλή στο 39΄ . Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην επανάληψη με δύο απανωτά τέρματα μέσα σε δύο λεπτά ( 49΄ Παπαδόπουλος πέναλτι  και 50΄ Σγκούρι). Ο ΠΑΣ  πήρε προβάδισμα στο 60΄  με τον Αργυρόπυλο και με τον Ροχάνο στο 90+8΄πήρε την νίκη και τους τρεις  πολύτιμους  βαθμούς.

Ο Ιάλυσος  με πέναλτι του Χατζησάββα στο 37΄ κέρδισε 1 - 0 στο Ροδίτικο ντέρμπι τον ΑΣ Ρόδος ,  Επίσης στη Ρόδο  η ΑΕΡ Αφάντου  επικράτησε με 2 – 0  ( 46΄ Γκέτσι, 52΄ Κιοσέογλου) επί του Πανελευσινιακού , ενώ στα Μέγαρα ο Βύζας έχασε με 0 – 2  (57΄ - 65΄  Τρέσα  ) από τον Παναιγιάλειο, σε επεισοδιακό αγώνα.  Στα Φιλιατρά η τοπική Εράνη  έχασε  με πέναλτι 0 – 1 (11΄ Ζαπατίνας) από  την Θύελλα Ραφήνας, ενώ ο Αστέρας Βάρης επιβλήθηκε με 4- 0 (Ψυχογιός 2, 85΄- 90΄ Μαγγανάς)  του  ΠΑΟ Βάρδας

Πρέπει να σημειώσουμε ότι η 29η αγωνιστική άνοιξε την Τετάρτη 27/3 με το παιχνίδι της ΑΕ Ερμιονίδας με την Ελλάδα Σύρου, στο Κρανίδι , όπου η νησιώτικη ομάδα επικράτησε με 2-0, με τέρματα στο 32’ του Μελισσόπουλου  και του Ζαφείρη στο 60.

Συνεχίστηκε χθες Σάββατο όπου με τρία τέρματα , που πέτυχαν το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα οι Ροκάι στο 84΄,  Τσιράκης στο 86΄ και Ηλιόπουλος στο 9+1'  , ο Παναργειακός κατόρθωσε να νικήσει ( 3 - 0) στο Μεσολόγγι την ουραγό  ΑΕΜ, και να διατηρηθεί επικεφαλής στον βαθμολογικό πίνακα του 3ου ομίλου , ενώ η Μαρκό επικράτησε με 2 - 1 ( 22' Παυλίδης πεν., 73' Πίκουλας / 56΄ Βουκομάνοβιτς)  επί του ΑΟ Πυλίου Κω..