Πέμπτη 4 Ιανουαρίου 2024

Ατρόμητος – Κηφισιά 3-0: Μπήκε με… φόρα στο νέο έτος ο Ατρόμητος

Ατρόμητος – Κηφισιά 3-0: Συνεχίζει να ανεβαίνει η ομάδα από το Περιστέρι

Ο Ατρόμητος συνέχισε την αήττητη πορεία των οκτώ τελευταίων αγωνιστικών, έβαλε στο σακούλι ακόμα τρεις βαθμούς στην αναμέτρηση με την Κηφισιά (3-0) και μείωσε την απόσταση από την ζώνη των πλέι οφ στους τέσσερις βαθμούς. Η ομάδα του Περιστερίου επέδειξε αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια, αξιοποίησε τις περισσότερες από τις ευκαιρίες της και έφθασε στην ευρεία νίκη

Από την άλλη πλευρά η Κηφισιά είχε καλή παρουσία στα δυτικά προάστια, κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα,

ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς αλλά υστέρησε στην τελική πάσα και προσπάθεια. Πλήρωσε ξανά και την φλυαρία της στην δημιουργία και τις αδυναμίες στην άμυνα και με πέντε ήττες στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια

Η ανωτερότητα των παικτών του Ίλιτς εξαργυρώθηκε μόλις στο 8ο λεπτό, από τον Γιουμπιτάνα. Ο Αντζιέλσκι συνεργάστηκε με τον Βαλένσια ο οποίος έκανε ένα ωραίο γύρισμα για το Βέλγο, με εκείνον να κάνει μία ντρίπλα και να εκτελεί για το 1-0. Οι Περιστεριώτες διατήρησαν την κυριαρχία τους στο χορτάρι και περιόρισαν τις… ζημιές, από τις λιγοστές φάσεις που δέχθηκαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο περίπου τρόπο. Ο Βαλένσια πήρε φάουλ στο 56′, το οποίο εκτέλεσε γρήγορα και έξυπνα πριν το σφύριγμα του διαιτητή, ο Γιουμπιτάνα υποδέχθηκε την μπάλα και πάσαρε στον Κουέν που σκόραρε προ κενής εστίας. Μετά από 22 λεπτά ο Βέργος διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ωραίο πλασέ, που αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά εν τέλει μέτρησε.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας- Κιβρακίδης Αθανασίου Ιμερέκοφ Τζαβέλλας - Έντερ (77’ Έρλινγκμαρκ) Φριντζόνσον (67’΄Κούντε) Κουέν - Γιουμπιτάνα (82’ Ντιρκς) Αντζιέλσκι (67’ Βέργος) Βαλένσια (77’ Τζοβάρας).
ΚΗΦΙΣΙΑ (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος - Γκόμπελιτς Μασούρας Λαντρ Βαφέας- Ιπαλίμπο (64’ Ίλιεφ) Παπασάββας (77’ Πέιος) Κωνσταντακόπουλος - Οζέγκοβιτς (77’ Τετέι) Σάντος (85’ Κλωναρίδης) Αντερέγκεν (64’ Μπιφουμά).