Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

Με "τεσσάρα" ο ΠΑΣ Κόρινθος επί του Πανελευσινιακού μόνος επικεφαλής με +2 από την Θύελλα Ραφήνας που διασώθηκε με ισοπαλία στην Ρόδο της με την ΑΕΡ Αφάντου

ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Νίκησε και ξέφυγε στην βαθμολογία – korinthia.net.gr

Η Κόρινθος με το ευρύ 4 – 0 ( 41΄ Δερμιτζάκης, 54΄Χαλάτσης, 56΄ Γκουντρουμπής, 66΄ Μερκούρης) επί του Πανελευσινιακού  στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής , έμεινε μόνη επικεφαλής στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. μετά την ισοπαλία ( 1 – 1) που κατόρθωσε και εξασφάλισε με την λήξη της αναμέτρησης η Θύελλα Ραφήνας , στη Ρόδο με  την ΑΕΡ Αφάντου

Η Μαρκό κρατούσε ως το 91′ τη νίκη αλλά ο Βύζας Μεγάρων είχε τη λύση και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (2-2) .  Ο Βύζας Μεγάρων μπήκε καλύτερα στον αγώνα και έκανε το 1-0 με τον Μπουλγκουρίδη στο 5ο λεπτό του αγώνα για έρθει ωστόσο ο Παυλίδης στο 45+3′ να κάνει το 1-1 με πέναλτι. Ο Ριτσοτάκης μάλιστα στο 68ο λεπτό έκανε το 2-1 για την Μαρκό αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το τέρμα του στο 90+1′ λεπτό.

Στο 0-0 έμειναν, Α.Ε Ερμιονίδας και Α.Ο Πυλίου με τους “βυσσινί” να φτάνουν έτσι τους 20 βαθμούς και να καλούνται να πάρουν νίκες στα επόμενα εντός έδρας παιχνίδια με Παναιγιάλειο και Μύκονο.

Κατάφερε να «λυγίσει» την αντίσταση της ΑΕ Μυκόνου ο Παναιγιάλειος και να επικρατήσει με σκορ 2-0 παραμένοντας στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής! Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Μακρής στο 10′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 66΄ ο Τσίπρας.