Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023

Μακεδονικό… στοπ στο απόλυτο του Λεβαδειακού | “Διπλά” για Νίκη και Απόλλωνα

Τέλος στο σερί των Βοιωτών έβαλε η ομάδα της Μακεδονίας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι (2-2). Νίκη “οξυγόνο” έκανε ο Απόλλων Πόντου στο τοπικό ντέρμπι της πόλης στο “Καυταντζόγλειο” (1-0), εύκολο πέρασμα της Νίκης Βόλου από τη Μυτιλήνη (2-0).

O Λεβαδειακός προηγήθηκε στην Ευκαρπία πριν την συμπλήρωση του ημιώρου και συγκεκριμένα στο 26′ με κεφαλιά του Ρομό (1-0). Μόλις εφτά λεπτά αργότερα ο Μακεδονικός

άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Χάσεκ σημάδεψε το δοκάρι. Στο 44′ οι Βοιωτοί διπλασίασαν το προβάδισμα τους με τον Τσάπρα. Στο 45′ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ με αυτογκόλ του Πίρινεν (2-1), το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εξίσου συναρπαστικά με τον Μακεδονικό να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια στο 63′ με κεφαλιά του Σιμόνι. Το 2-2 έμεινε ως το τέλος και έτσι το απόλυτο της ομάδας της Λειβαδιάς έμεινε ως το τέλος.

Στη Μυτιλήνη η Νίκη Βόλου καθάρισε εύκολα την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Οι Βολιώτες είχαν ένα εκρηκτικό επτάλεπτο από το οποίο, εν πολλοίς, κρίθηκε το ματς. Ο Ριμπέιρο άνοιξε το σκορ με σουτ στο 5ο λεπτό (1-0), στο 10′ ο Κρητικός προειδοποίησε τους γηπεδούχους στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και δύο λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 για τη Νίκη με τον ίδιο τρόπο. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση και πήραν εύκολη νίκη.

Στο Καυταντζόγλειο ο ΠΟΤ Ηρακλής υποδέχθηκε τον Απόλλων Πόντου σε ένα τοπικό ντέρμπι, το οποίο ξεκίνησε δυνατά αλλά η συνέχεια του δεν ήταν ανάλογη. Στο 5′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Κίναλης είπε “όχι” στον Κούστα πέφτοντας στην δεξιά του γωνία και διώχνοντας σε κόρνερ. Μέχρι το τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού δεν είχε αλλάξει κάτι στο σκορ. Στο 77′, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Κάρδαρη και έβαλαν τις βάσεις για ένα σπουδαίο “διπλό”.