Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023

Άρης - Ατρόμητος 1-3: Εμφατικό πέρασμα από το “Βικελίδης” και ανεβαίνει…

Μεγάλη εμφάνιση και τρίποντο στη Θεσσαλονίκη για τον Ατρόμητο, που έκανε το 2Χ2 με τον Σάσα Ίλιτς στον πάγκο του, επικρατώντας με 3-1 του Άρη, δείχνοντας ότι έχει γυρίσει σελίδα και καλύπτει το χαμένο έδαφος από το κακό ξεκίνημα στη σεζόν.

Το αήττητο των “κίτρινων” στο “Κλεάνθης Βικελίδης” έσπασε από τους εντυπωσιακούς Περιστεριώτες, που δείχνουν ένα αρκετά βελτιωμένο πρόσωπο, μετά την αλλαγή στη τεχνική ηγεσία, φθάνοντας σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει στην αντίπαλη εστία, καθώς η αμυντική λειτουργία του Ατρόμητου ήταν πολύ καλή. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 20′, όταν ο Σουλεϊμάνοφ με σουτ ανάγκασε τον Τσιντώτα να κάνει μία εξαιρετική επέμβαση. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, καθώς στο 24′ ο Ρομπάιγ βγήκε τετ-α-τετ από πάσα του Καμαρά, ωστόσο το τελείωμά του ήταν άστοχο. Στο επόμενο λεπτό, ήρθε το γκολ από τους Περιστεριώτες. Ο Ντε Μποκ έβγαλε υπέροχη σέντρα στον Ρομπάιγ, αυτός έκανε το γύρισμα στον Φριντζόνσον, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 25′. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση πριν βγει το ημίχρονο. Ο Διαμαντόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Κεσχρίντα στον Παναγίδη, κάτι που δεν βρήκε σύμφωνους τους ανθρώπους του Ατρομήτου. Ο Τσιντώτας απέκρουσε την εκτέλεση του Φαμπιάνο, αλλά ο Βραζιλιάνος πήρε το ριμπάουντ, κάνοντας το 1-1 στο 39′.

Πολύ καλή εκκίνηση στο δεύτερο μέρος για την ομάδα των βορείων προαστίων, καθώς λίγα λεπτά μετά την επανέναρξη του αγώνα, κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμά της. Αρχικά, στο 50′ απείλησε με κεφαλιά του Τσακμάκη από φάουλ του Κούντε, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ και στο 53′ ήρθε το 2-1 για τον Ατρόμητο. Οι Περιστεριώτες κέρδισαν πέναλτι, καθώς ο Βερστράτε χτύπησε με τον αγκώνα τον Γκονζάλες και ο Βαλένσια ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα, ο σκόρερ ανησύχησε τον Κουέστα με κεφαλιά, όμως ο Ισπανός γκολκίπερ απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 67′ ο Άρης είχε τελική μετά από αρκετή ώρα, αλλά το σουτ του Ζαμόρα ήταν άστοχο. Ο Ατρόμητος σκόραρε στο 72′ με τον Καμαρά, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο 77′ ο μεσοεπιθετικός από την Γουινέα βρήκε δίχτυα ξανά και το γκολ μέτρησε κανονικά αυτή τη φορά, κάνοντας με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή το 3-1.