Κυριακή 1 Οκτωβρίου 2023

Athens Kallithea - Ολυμπιακός Β' 3-2: Γκολ και θέαμα στο «Ελ Πάσο» - «Διπλό» ψυχολογίας ο Ιωνικός - Μοιρασιά στο Καυτανζόγλειο

Athens Kallithea - Ολυμπιακός Β' 3-2: Γκολ και θέαμα στο «Ελ Πάσο»

Σε συναρπαστικό παιχνίδι στο «Ελ Πάσο» η Athens Kallithea νίκησε με 3-2 τον Ολυμπιακό Β’ που ισοφάρισε δύο φορές, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17’ με σουτ του Βασιλόγιαννη, αλλά ο Ολυμπιακός Β' ισοφάρισε με τον Αλγκασίμ Μπα στο 21’. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κυνηγόπουλος έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Athens Kallithea, αλλά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους πάλι οι παίκτες του Ιμπαγάσα

αντέδρασαν άμεσα και ο Τσέλιος στο 50’ έκανε το 2-2 με πολύ ωραίο τέρμα. Το νικητήριο τέρμα για την Καλλιθέα ο Μουτίνιο στο 63΄.

Για τους Πειραιώτες έπαιξε βασικός ο Μπιανκόν για πρώτη φορά και αγωνίστηκε για μία ώρα, ενώ αγωνίστηκαν και οι Ανδρούτσος, Παπαδούδης από την πρώτη ομάδα.

Ο διαιτητής Γιαννούκας από τον σύνδεσμο Δωδεκανήσου απέβαλλε στο 84’ τον Ρομαό ενώ έδειξε κίτρινη σε Μουτίνιο και Μαυρουδή.

Athens Kallithea: Πάντος, Μεχίας, Μανθάτης (86' Μαρότα), Ρομαό, Καινούργιος, Νταμιάν Σίλβα, Ματίγια (86' Μουστακόπουλος), Βασιλόγιαννης (68΄Ουές), Μουτίνιο (68' Περέιρα), Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (75' Τσιντώνης)

Ολυμπιακός Β: Παπαδούδης, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Μπιανκόν (60’ Κουτσίδης), Αποστολόπουλος, Μαυρουδής, Τσέλιος (73’ Κωστούλας), Μαρίνος (82’ Σαπουντζής), Κωστή, Πινακάς (73’ Αργυρίου), Μπα (82’ Βλαχομήτρος)

Την παρθενική του νίκη στη σεζόν σημείωσε ο Ιωνικός που πέρασε με το εμφατικό 3-0 από την έδρα της Ηλιούπολης.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ όταν στο 14' ο Μπαρμπάρο εκτέλεσε πέναλτι με τον Κότνικ να αποκρούει και να κρατάει το μηδέν. Επτά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Οικονομίδη. Ενώ στο 39' ο Ντε Βινσέντι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ντάουντα.

Στη Θεσσαλονίκη, στο άδειο από κόσμο Καυτανζόγλειο, καθώς το γήπεδο δεν έχει πάρει τη σχετική άδεια, οι φιλοξενούμενοι με μια ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Κοζορώνη στο 2' άνοιξαν το σκορ.

Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε στο 53' με τον Χειριτράντα με σουτ να φέρνει το ματς στα ίσια και να δίνει τον δεύτερο βαθμό στον «Γηραιό»

To πανόραμα της 2ης αγωνιστικής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 30/9

ΠΑΟΚ Β’ - Καμπανιακός 2-3
(19′ Τσοπούρογλου σουτ, 45'+2′ Γκορντεζιάνι κεφ. – 3′, 63′ Γαρύφαλλος σουτ, 74′ Τότσκα)

ΑΕΚ Β’ - ΑΕΛ 3-0
(25′ Ραντόνια, 62′ Α. Χριστόπουλος, 66′ Πήλιος)