Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022

Super League 2: Νίκες για ΑΕΚ Β’, Καλαμάτα, ΑΕΛ, Θεσπρωτό - Πρώτος βαθμός για την Καβάλα

Θεσπρωτός-Ολυμπιακός Β' 2-1: Δεύτερη σερί ήττα για τους Πειραιώτες

Με επτά παιχνίδια στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής συνεχίστηκε (12/1) η δράση στην Super League 2.

Στον βόρειο όμιλο, η Λάρισα νίκησε στην Αριδαία τον Αλμωπό (1-0) και πλησίασε σε απόσταση βολής την πρώτη θέση.  Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τον Θεσπρωτό κόντρα στον Ολυμπιακό Β’ (2-1).  Η ομάδα του Πειραιά παρά το γεγονός πως έπαιξε χωρίς αρκετά βασικά στελέχη της προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 6' με σουτ του Βοΐλη. Στο 22' ο Θεσπρωτός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντίνου. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο

ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 82' ο Μπονίγια με σουτ νίκησε τον Στουρνάρα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Θεσπρωτός: Κίναλης, Βαλιέντε, Ζβι (74′ Ντι Αλέσιο), Βασιλάκης, Γκανσιέρ, Λύγκας, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (79′ Γώγος), Μπονίγια, Διγκόζης (79′ Βαταμίδης), Ρομέρο (68′ Ζιώγας)

Ολυμπιακός Β: Στουρνάρας, Μπα, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Λιάτσος (71′ Ιμπαγάσα), Χριστοφιλόπουλος (64′ Σαπουντζής), Κεραμιδάς (79′ Νταλιάνι), Νίκολιτς, Βοΐλης, Ντόη, Πινακάς (79′ Κωστή).

Πρώτος κερδισμένος πόντος για την αναγεννημένη Καβάλα (0-0 με τον Απόλλωνα Λάρισας). Την Πέμπτη (13/1) θα διεξαχθεί το τελευταίο ματς της 13ης αγωνιστικής ανάμεσα στην Νίκη Βόλου και τα Τρίκαλα.

Στον νότιο όμιλο, η ΑΕΚ Β’ πήρε το ντέρμπι κορυφής με τον Λεβαδειακό (2-1) και τον έπιασε στο ρετιρέ της κατάταξης.Ο Λεβαδεικός μπήκε δυνατά, έκανε ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά ο Χατζηεμμανουήλ ήταν «ζεστός». Στο 19’ ο Γιούσης με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ Β’ και στο 32’ είχε μια ακόμη καλή στιγμή για το 2-0. Στο 35’ ο Χατζηεμμανουήλ σταμάτησε τον Μουτίνιο αλλά λίγα δευτερόλεπτα μετά δεν μπόρεσε να πει όχι στον έμπειρο Τζημόπουλο που έγραψε το 1-1. Πριν από το τέλος του α’ μέρους η ΑΕΚ Β’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Γιούση (2-1, 43’), μετά την απόκρουση του Στογιάνοβιτς στην εκτέλεση φάουλ του Γερολέμου. Ο Λεβαδειακός όπως και στο πρώτο μέρος ήταν και στην επανάληψη μπήκε δυνατά, είχε ευκαιρίες αλλά ο Χατζηεμμανουήλ είπε όχι στον Δούμτσιο στο 46’ και έξι λεπτά μετά ο Γερολέμου πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή σε κεφαλιά του Νίκα έσωσε την ΑΕΚ Β’. Στο 87’ σουτ του Νίκα κόντραρε και πέρασε κόρνερ ενώ δύο λεπτά μετά ο Χριστακόπουλος από πλάγια θέση σούταρε άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τζημόπουλος ύστερα από φάση διαρκείας σούταρε πάνω στην αγκαλιά του κίπερ της ΑΕΚ Β'.

ΑΕΚ Β': Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης (82’ Χριστόπουλος), Κορνέζος, Γιαννούτσος (38’ λ. τρ. Λάτσι), Μπούσης, Μπάμπης, Μουστακόπουλος (82’ Αρβανίτης), Γερολέμου, Γκαρσία (70’ Ραντόνια), Γιούσης, Ιατρούδης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Νίλι, Λιάγκας, Τζημόπουλος, Βήχος (66’ Παναγιώτου), Μεχία, Κονέ, Χάμοντ, Πολέτο (81’ Συμελίδης), Μουτίνιο (90’ Μπαχανάκ), Δούμτσιος.

Σε απόσταση βολής και με ματς λιγότερο ακολουθεί η Καλαμάτα που πανηγύρισε την έβδομη συνεχόμενη νίκη της (2-0 τον Ηρόδοτο). Αξίζει να σημειωθεί πως εκτός από τα ματς που αναβλήθηκαν εξαιτίας κρουσμάτων κορονοϊού, δεν έγινε και το παιχνίδι του Αστέρα Βλαχιώτη με την Ζάκυνθο, καθώς οι Νησιώτες δε μπόρεσαν να ταξιδέψουν εξαιτίας κακοκαιρίας.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (13η αγωνιστική)
Τετάρτη (12/1)
Θεσπρωτός- Ολυμπιακός Β 2-1 (24' Κωνσταντίνου, 82’ Μπονίγια - 6' Βοΐλης)

Τρίκαλα - Ολυμπιακός Βόλου (14.45)
Απόλλων Λάρισας - Αλμωπός Αριδαίας (14.45)
Πανσερραϊκός - Θεσπρωτός (14.45)
Βέροια - Πιερικός (14.45)
Απόλλων Πόντου - Αναγέννηση Καρδίτσας (14.45)
ΑΕΛ - Νίκη Βόλου (17.00-ERTSPORTS)
Ρεπό: ΠΑΟΚ Β'

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Διαγόρας Ρόδου-Χανιά 2-2 (24' Ζούνης, 65' πεν. - 38' Μπαΐροβιτς, 86’ Βασιλόγιαννης)
ΑΕΚ Β-Λεβαδειακός 2-1 (19', 44' Γιούσης - 35΄Τζημόπουλος) ΕΡΤ3
Καλαμάτα-Ηρόδοτος 2-0 (21' Τάτος, 38' Λουκίνας)
Εργοτέλης-ΟΦ Ιεράπετρας 1-3 (6' Κωστανάσιος- 2' Αντερέγκεν, 36' Βουό)