Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021

«Κηδεία» στο ΟΑΚΑ / Μετά από 30 χρόνια ο ΠΑΣ πέρασε ( 2 - 0 την ΑΕΚ) ΠΑΣ-άς στο Ο.Α.Κ.Α !

ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα: «Κηδεία» στο ΟΑΚΑ και «πτώση» (video)

Τριάντα χρόνια και ένα μήνα είχε να κερδίσει ο ΠΑΣ Γιάννινα την ΑΕΚ στην Αθήνα! Τον Δεκέμβριο του 1990 είχε σημειωθεί η προηγούμενη νίκη της ομάδας της Ηπείρου στην έδρα της Ένωσης. Για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' Εθνικής 1990-91, ο Άγιαξ της Ηπείρου είχε επικρατήσει με σκορ 0-1, χάρη σε γκολ του Λάκη Παπαϊωάννου στο 53ο λεπτό. Προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα σε εκείνο το ιστορικό παιχνίδι ήταν ο Πετρ Πάκερτ και της ΑΕΚ ο Ντούσαν Μπάγεβιτς.

Την Τετάρτη (27/1) την κέρδισε όμως με δύο γκολ διαφορά, κάτι που είχε να συμβεί ανεξαρτήτως έδρας από το 1987. Το παιχνίδι είχε γίνει στους Ζωσιμάδες και παρότι ο ΠΑΣ αγωνιζόταν με 10 παίκτης από το 26' (αποβολή Λάππα), επικράτησε 2-0 με δύο γκολ του Βούλγαρου μέσου, Νικολά Αποστόλοφ.

Την παρθενική του νίκη στο 2021 και πρώτη μετά από 8 αγωνιστικές (με συγκομιδή 4 πόντων) πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Ο.Α.Κ.Α επί της ΑΕΚ.

Το 2-0 ήταν προϊόν τακτικής υπεροχής των Ηπειρωτών του Αργύρη Γιαννίκη που

εξουδετέρωσε όλα τα ατού της αντιπάλου του και την χτύπησε στις αδυναμίες της.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν κινδύνευσαν καθόλου από την ομάδα του Χιμένεθ και με το πέναλτι του Κριζμάν στο 33' (ανατροπή Παντελάκη από Ινσούα) προηγήθηκαν.

Ήταν το πρώτο τους γκολ μετά από 4 ματς.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι είχαν την τύχη με το μέρος τους στα δοκάρια των Μάνταλου (50') και Ολιβέιρα (64') αλλά αφού προειδοποίησαν με τον Λέο Μπαπτίστ (που απώλεσε κραυγαλέα ευκαιρία) σιγούρεψαν το τρίποντο με τον Γάλλο στο 87'.

Και υποχρέωσαν την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα μετά από 5 αγωνιστικές (4 ν. - 1 ισοπ.) και τη δεύτερη εντός έδρας (μετά από εκείνη με τον Παναθηναϊκό)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης - Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα (46’ Λόπες) – Σιμάνσκι (75’ Μαχαίρας), Σιμόες, Γαλανόπουλος (46’ Μάνταλος) – Γκαρσία (70’ Αλμπάνης), Τάνκοβιτς (46’ Ανσαριφάρντ), Ολιβέιρα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν – Οικονομόπουλος (77’ Ελευθεριάδης), Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν – Σιόντης (λ. τρ .26’ Λιάσος) 0, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Μπρένερ (63’ Σάλιακας) - Λέο Μπατίστ, Κρίζμαν (63’ Παμλίδης).