Παρασκευή 2 Αυγούστου 2024

Μπότεφ – Παναθηναϊκός 0-4: Πράσινο «πάρτι» στη Φιλιππούπολη

Ο Παναθηναϊκός πήρε το μάθημά του στην προ εβδομάδας αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, ήταν απόλυτα σοβαρός και συγκεντρωμένος στη ρεβάνς με την Μπότεφ και θριάμβευσε στη Φιλιππούπολη με 4-0. Αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με την νίκη με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι στέλνει τους «πράσινους» πανηγυρικά στον τρίτο γύρο του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο ήταν αποφασιστική, αποτελεσματική, πέρα από τα τέσσερα γκολ είχε και ένα δοκάρι με τον Μπακασέτα και άλλες ευκαιρίες και γενικότερα «τιμώρησε» τη διάθεση των Βούλγαρων να ξεκινήσουν πιέζοντας ψηλά και αφήνιονατς πολλά κενά στα μετόπισθεν.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι “πράσινοι” έδειξαν από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό για την πρόκριση. Μόλις στο έκτο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Τζούρισιτς βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Μλαντένοβιτς και αυτός έσπασε την μπάλα στο πρώτο δοκάρι, βρίσκοντας τον Γερεμέγεφ που με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 29′ αλλά το σουτ του Μινκόφ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο διεύρυνε το προβάδισμα της μετά από αυτογκόλ του Ετό, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά και απομάκρυνση των αμυντικών, η μπάλα στρώθηκε στον Τζούριτσιτς που έκανε δεξί διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει και στο κεφάλι του του παίκτη της Μπότεφ και να καταλήγει στο δεξί παράθυρο της αντίπαλης εστίας. Μετά και την επίτευξη του δεύτερου τέρματος οι παίκτες του Ουρουγουανού τεχνικού λύθηκαν και έφτασαν πολύ κοντά και σε τρίτο γκολ, αλλά το σουτ του Μπακασέτα βρήκε στο δοκάρι. Στιγμές πριν ο διαιτητής στείλει της ομάδες στα αποδυτήρια ο Μαντσίνι πάσαρε στον Τζούρισιτς και αυτός από κοντά έγραψε το 3-0.

ΜΠΟΤΕΦ: Μπότεφ Πλόβντιβ (Ντούσαν Κέρκεζ): Μπερνάτ-Μλίνκοφ, Κοντέ, Ταμ, Ντιαμπατέ, Μπαλογιάννης (59’ Γιορντάνοφ-63’ λ. τ. Καραμπελιόφ) - Ετό, Περέρα- Ποπόβ, Νουατσούκβου-Ούτζα (λ. τ. 41’ Σέκουλιτς)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Γεντβάι (46’ Μαξίμοβιτς), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (73’ Ζέκα), Μπακασέτας, Μαντσίνι (62’ Τετέ),Τζούριτσιτς (73’ Λημνιός), Γερεμέγεφ (79’ Σπόραρ)