Παρασκευή 21 Ιουνίου 2024

Σλοβακία - Ουκρανία 1-2: Δραματική νίκη όπως και στα μπαράζ!

Σε αντίθεση με τον αγώνα πρεμιέρας κόντρα στη Ρουμανία, αυτή τη φορά η Ουκρανία μπόρεσε να αντιδράσει αποτελεσματικά στο γκολ με το οποίο έμεινε πίσω στο σκορ απέναντι στη Σλοβακία, πήρε τη νίκη με 2-1 και έμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης στους «16» του Euro 2024

Η Σλοβακία, έχοντας και την ψυχολογία

της νίκης επί του Βελγίου, μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε δικαίως στο 17' με την κεφαλιά του Σραντζ ύστερα από σέντρα του Χαράσλιν. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ υπέρ των Σλοβάκων, όμως οι Ουκρανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Η ομάδα του Ρεμπρόφ (ο οποίος βοήθησε σημαντικά με τις αλλαγές του) δεν τα παράτησε και ανταμείφθηκε στην επανάληψη. Αρχικά με τον Σαπαρένκο στο 54' από ασίστ του Ζιντσένκο και ακολούθως ολοκληρώνοντας την ανατροπή με τον Γιάρεμτσουκ στο 80' από πάσα του Σαπαρένκο.

Όπως ακριβώς είχε κάνει, δηλαδή, και στα μπαράζ του Euro απέναντι σε Βοσνία και Ισλανδία. 2-1 από 0-1... Όσο για τη Σλοβακία, εκεί που ήταν «καβάλα στ' άλογο» μετά τη νίκη επί του Βελγίου, τώρα είναι υποχρεωμένη να ψάξει αποτέλεσμα στο τελευταίο παιχνίδι του 5ου ομίλου κόντρα στη Ρουμανία...

Διαιτητής: Όλιβερ (Αγγλία)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Φραντσέσκο Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσο (67’ λ. τρ. Όμπερτ), Κούτσκα, Λομπότκα, Ντούντα (60’ Μπένες), Σραντζ (86’ Σάουερ), Χαράσλιν (67’ Σούσλοφ), Μπόζενικ (60’ Στρέλετς).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Σέρχι Ρεμπρόφ): Τρούμπιν, Τίμτσουκ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Ζιντσένκο, Σαπαρένκο (90’+2’ Ταλοβιέροφ), Μπράζκο (85’ Σίντορτσουκ), Σουντάκοφ, Γιαρμολένκο (67’ Ζούμπκοφ), Μούντρικ (85’ Μαλινόφσκι), Ντόβμπικ (67’ Γιάρεμτσουκ).

4. Βέλγιο 0β. (0-1)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.