Τρίτη 27 Ιουλίου 2021

Ολυμπιακοί Αγώνες: Τι έκαναν οι Έλληνες την Τρίτη 27 Ιουλίου - Ο πίνακας μεταλλίων - Οι ελληνικές συμμετοχές την Τετάρτη 28/7 – Αναλυτικά οι ώρες

Ολυμπιακοί Αγώνες-Τσιτσιπάς: Απέκλεισε τον Τιαφόε και προκρίθηκε

«Πλώρη» για τη διάκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έβαλε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος προκρίθηκε στους «16» του μονού στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις, μετά τη νίκη του επί του Αμερικανού Φράνσις Τιαφοέ (Νο 54 στον κόσμο) με 6-3, 6-4, στο πλαίσιο του 2ου γύρου. Αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «16» θα είναι ο Γάλλος Ούγκο Ιμπέρ, ο οποίος επιβλήθηκε του Σέρβου Μιομίρ Κετσμάνοβιτς με 4-6, 7-6(5), 7-5.

Από την πλευρά της, η Μαρία Σάκκαρη πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στους προημιτελικούς, καθώς ηττήθηκε στον 3ο γύρο από την Ουκρανή Ελίνα Σβιτόλινα με 7-5, 3-6, 4-6.

Στο μεταξύ, η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών παραμένει αήττητη στον Α΄ όμιλο, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 6-6 με την πρωταθλήτρια κόσμου Ιταλία, μολονότι έχασε μοναδική ευκαιρία για μια σπουδαία νίκη, καθώς προηγήθηκε 6-2 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Αξιόλογη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Απόστολος Χρήστου στους προκριματικούς των 100μ. ελεύθερο, ο οποίος τερμάτισε έκτος στην 7η προκριματική σειρά με επίδοση 48.50, αλλά αποκλείστηκε για έξι εκατοστά του δευτερολέπτου από τους ημιτελικούς, καθώς κατετάγη 18ος συνολικά.

Από την πλευρά του, ο Δημήτρης Μάρκος τερμάτισε 5ος στην 2η προκριματική σειρά των 800 μέτρων ελεύθερο, αφού κάλυψε την απόσταση σε 7:58.68, και κατετάγη 26ος.

Στην ιστιοπλοΐα, ο Ιωάννης Μιτάκης βρίσκεται στην έκτη θέση της γενικής κατάταξης των Finn με 17 βαθμούς ποινής. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την τέταρτη θέση στην πρώτη κούρσα και την 13η στην δεύτερη.

Η Βασιλεία Καραχάλιου υποχώρησε από την δεύτερη στην έβδομη θέση της γενικής κατάταξης στα Laser Radial Γυναικών με 48 βαθμούς ποινής, καθώς κατετάγη 21η στην 5η και την 6η ιστιοδρομία.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε στον τρίτο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά πινγκ πονγκ, καθώς ηττήθηκε με 4-3 σετ από τον Νοτιοκορεάτη Γιούνγκσικ Ζέουνγκ (Νο 10 στο ταμπλό), έπειτα από ένα συγκλονιστικό αγώνα διάρκειας 88 λεπτών.

Τέλος, ο Αλέξης Ντανατσίδης αποκλειστηκε από το Ολυμπιακό τουρνουά Τζούντο, καθώς ηττήθηκε από τον Καναδό Βαλουά Φορτιέ στη φάση των «32» της κατηγορίας των -81 κιλών. Ο Έλληνας πρωταθλητής δέχθηκε τρεις παρατηρήσεις, σε ένα παιχνίδι που οδηγήθηκε στον «ξαφνικό θάνατο».

======

Η Ιαπωνία  με 10 χρυσά, 3 αργυρά και 5 χάλκινα προηγείται στον πίνακα μεταλλίων των Ολυμπιακών Αγώνων.

======

Σε πέντε αγωνίσματα θα λάβουν μέρος οι Έλληνες αθλητές την Τετάρτη 28 Ιουλίου, στην 6η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Ξεχωρίζει η «μάχη» του Στέφανου Τσιτσιπά εναντίον του Γάλλου, Ουγκό Ιμπέρ στον τρίτο γύρο του μονού ανδρών στο τένις, ενώ λίγες ώρες αργότερα, ο Έλληνας πρωταθλητής του τένις θα ενώσει τις δυνάμεις του με την Μαρία Σάκκαρη, στον πρώτο γύρο του μεικτού, εναντίον των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς).

Στην κολύμβηση, οι Απόστολος Παπαστάμος και Ανδρέας Βαζαίος θα «πέσουν» στον προκριματικό των 200μ. μεικτής ατομικής ανδρών, ενώ σε φουλ δράση θα είναι και οι Έλληνες ιστιοπλόοι, καθώς δίνουν τους δικούς τους αγώνες στις κατηγορίες τους, οι Βύρωνας Κοκκαλάνης, Κατερίνα Δίβαρη, Γιάννης Μιτάκης, Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής και οι Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη.

Ariake Tennis Court 2
-Τρίτος γύρος μονό ανδρών (07:00): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Ουγκό Ουμπέρ (Γαλλία)
-Πρώτος γύρος μεικτού (11:00): Στέφανος Τσιτσιπάς/Μαρία Σάκκαρη εναντίον των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς)

(05:00-08:30)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προκριματικός γύρος: Ελισάβετ Τελτσίδου (Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα η ώρα)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προημιτελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ρεπεσάζ
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ημιτελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Τελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)