Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2019

Η Ρόδος πρωταθλήτρια Χειμώνα με την ανετη νίκη 4 - 0 επί της Κόρινθος 2006

Εύκολο απόγευμα για τον πρωτοπόρο ΑΣ Ρόδου, που επικράτησε με σκορ 4-0 επί της Κορίνθου 2006 , σήμερα Σάββατο στα πλαίσια της 13ης (τελευταίας Α΄ γύρου) αγωνιστικής και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής στο +8  και ανακηρύχθηκε άτυπη πρωταθλήτρια Χειμώνα.

Αντίθετα η  Κόρινθος ’06 , ταξίδεψε και αγωνίσθηκε στη Ρόδο μόλις με  13
παίκτες και χωρίς τους Τσιριγώτη, Κατσούκη, Γεωργίου, Τσατσόπουλο, Αγγελόπουλο και μοιραία γνώρισε την ήττα  Η πελοποννησιακή ομάδα, έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος , με την 3η σερί ήττα και πλέον, το διάστημα μέχρι την επανέναρξη του πρωταθλήματος στις 5 Ιανουαρίου, θα πρέπει να βρεθούν οι λύσεις, εκείνες ώστε  η 2006  να παραμείνει  και την επόμενη χρονιά στην Γ. Εθνική

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς από την αρχή δυνατά και απείλησαν στο 9ο λεπτό με τον Μπουντόπουλο, όμως ο Αθανασόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ.
Τρία λεπτά αργότερα όμως, οι «πράσινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ όταν ο Δελαπόρτας βρήκε με κάθετη πάσα τον Χατζησάββα, ο οποίος με πλασέ «έγραψε» το 1-0.
Παρά το γκολ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν και μάλιστα κατέγραψαν άλλες τρεις καλές στιγμές μέσα σε διάστημα 10 λεπτών.
Στο 32′ η Ρόδος έκανε δύο τα τέρματα της, με «δράστη» και πάλι τον Χατζησάββα ο οποίος με κοντινή προβολή νίκησε τον Αθανασόπουλο.
Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο, οι περσινοί πρωταθλητές της ΕΠΣ Δωδεκανήσου πέτυχαν και τρίτο γκολ, με σκόρερ τον Τριχάκη ο οποίος πλάσαρε ιδανικό τον πορτιέρο της Κορίνθου.
Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε όπως ήταν φυσιολογικό, ωστόσο η Ρόδος κράτησε τα ηνία και συνέχισε να απειλεί την εστία των φιλοξενούμενων.
Το τέταρτο τέρμα των «πρασίνων» σημειώθηκε στο 78′ όταν ο Σουλάι βρήκε με κάθετη πάσα τον Μπίσα και αυτός βρήκε δίχτυα για το τελικό 4-0.

ΡΟΔΟΣ: Καμπάς, Βουργουντζής, Σταυλάς, Κανταρτζής, Σούλης, Μισέλ (68’ Σουλάι), Μπίσα, Τριχάκης (82’ Αλιμερκάι), Χατζησάββας (75’ Παπανικολάου), Δελαπόρτας (58’ Αγγελίδης), Μπουντόπουλος
ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Αθανασόπουλος, Κωστόπουλος, Φίλης, Ντερτιλής, Δημητρίου, Μαγγίνας, Παπανικολάου, Κόκκινος (76’ Κεβάνι), Κουϊμέλης, Ράπτης, Λέσσι (54’ Ντόκα)

Η !3η αγωνιστική και τελευταία αγωνιστική του Α΄ γύρου και της χρονιάς που φεύγει  στον 6ο όμιλο συνεχίζεται αύριο Κυριακή με το παρακάτω πρόγραμμα: